پسته از دیر باز در مناطق مختلف ایران مورد کشت و پرورش قرار گرفت و سابقه ی آن به قرن هفتم هجری برمیگردد اما در دهه های اخیر کشت و پرورش پسته مورد توجه قرار گرفته و توسعه زیادی داشته است و امروزه جز یکی از محصولات مهم در صادرات غیر نفتی به شمار میرود.

یکی از ویژگی های پسته ایران طعم منحصر به فرد و تنوع ارقام این محصول است که رقم های اکبری، احمد اقایی، کله قوچی و فندقی از اصلی ترین و فراوان ترین رقم های پسته در ایران است پسته یک اجیل خوشمزه و پرطرفدار و یکی از اجیل های اصلی است که فواید فراوانی دارد. پسته حاوی مواد مغزی مانند پروتئین، چربی، فیبر های رژیمی، کربو هیدراتها و اسیدهای امینه میباشد و دارای مواد معدنی اهن، کلسیم، پتاسیم، سدیم، روی، مس و ویتامین های ث.ب.کا.آ.تیامین، کولین و فولات میباشد.

از مهم ترین خواص پسته میتوان به طور مختصر به موارد زیر اشاره کرد:

پسته باعث سلامت قلب و فشار خون مناسب و کاهش کلسترول های مضر می شود. سیستم ایمینی بدن را تقویت میکند و برای دیابت نوع 2 مفید است. باعث بهبود سلامت و کار کرد مغز می شود. خواص ضد سرطانی دارد و یک انرژی زای خوب است همچنین باعث بهبود گوارش شده و به هضم غذا کمک میکند. در دوران بارداری و شیر دهی مصرف منظم ان بسیار مفید است و در جذب اهن از مواد غذایی به بدن کمک میکند. در حفظ سیستم عصبی بدن نقش ایفا میکند. برای رشد تقویت مو مناسب است و برای پوست یک رطوب کننده طبیعی است و در کاهش علائم پیری بسیار مفید است. برای سلامت بینایی موثر است. از یبوست جلو گیری میکند و خطر ابتلا به عفونت را کاهش میدهد.

اما آیا با بو دادن پسته از خواص بی شمار آن کاسته می شود؟

معمولا هدف از بو دادن اجیل طعم بهتر و ترد شدن آن است اما فرایند بو دادن همزمان میتواند اثرات خوب یا بدی روی اجیل ها بگذارد.

اجیل به صورت خام برای سلامتی مفید است اما احتمال اینکه در آن باکترهای مضر وجود داشته باشد زیاد است. که در فرایند بو دادن بسیاری از این باکتری ها ار بین میرود اما اگر شرایط دما و زمان بو دادن مناسب نباشد مقداری از ویتامین ها و آنتی اکسیدان های موجود در آن ها نیز از بین میرود. به طور کلی در بو دادن اجیل بسته به نوع اجیل و شرایط بو دادن واکنش مواد مغزی به این فرایند متفاوت است. در فرایند بو دادن پسته از انجا که مغز پسته در معرض مستقیم گرما قرار ندارد با انتخاب دما و زمان مناسب کمترین آسیب به آن وارد میشود علاوه بر اینکه چربی ها آسیب نمیبینند شاهد کاهش کمترین میزان ویتامین ها خواهیم بود و انتی اکسید های موجود در پسته که از غلظت بالایی برخوردار می باشد از بین نمی رود.

اکنون ما در فرایند بو دادن با در نظر گرفتن تمام موارد تاثیر گذار بر کیفیت و با رعایت شرایط دما و زمان خاص برای پسته و همچنین شرایط دما و زمان خیلی محدود برای مغز پسته (مخصوص خود) و با استفاده از کادر مجرب محصولی بی نظیر و با کیفیت با نام تجاری ستانا در شش طمع و مزه متفاوت برای پسته و دو نمونه مغز پسته در اختیار دوست داران پسته قرار داده ایم .